عطف و فصل

خبرگزاریِ محترمِ مهر درباره‌ی یک سخنرانیِ اخیرِ آقای محسن رضایی نوشته‌ است (با حفظِ رسم‌الخط و غیره):

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فردی به خوزستان، مشهد شهدای ایران آمده است و یک حرف‌ هایی زده که امیدوارم هرچه زودتر حرف‌ هایش را تکذیب و اصلاح کند.

برای این وبلاگ‌نویس جای سؤال است که چگونه می‌شود کسی از کسِ دیگری بخواهد که حرف‌هایش (در یک سخنرانیِ خاص) را تکذیب و اصلاح کند. تصور می‌کنم که اگر تکذیب کند قاعدتاً دیگر لازم نیست اصلاح کند، و اگر اصلاح کرده باشد قاعدتاً دیگر تکذیب لزومی ندارد. 

8 نظر برای "عطف و فصل"

  1. در ادبیات عرب، عطفی داریم به نام عطفِ تفسیر. یعنی کلمه یا جمله ای بعد از واو می آید و قبل از واو را تفسیر میکند…(مثلا میگویم من آمده ام کمکتان کنم و از فقر نجاتتان دهم. که دومی تفسیر اولی است. شاید اینطور بشود درستش کرد. البته بعید میدانم گوینده تا این حد از ادبیات مطلع باشد. با این حساب استفاده از واو در زبان عرفی با زبان منطقی کمی فاصله میگیرد.

    • ممنون بابتِ‌ توضیحِ عطف التفسیر.

      در مثالِ شما، "از فقر نجات‌تان دهم" در توضیح یا تفسیرِ این است که چگونه یا از چه جنبه‌ای قرار است کمک‌تان کنم؛ اما اینکه آقای احمدی‌نژاد حرف‌اش را *اصلاح کند* چگونه می‌شود در توضیحِ تکذیب‌کردن‌اش باشد؟

      • به نظرم قابل توضیح است. اصلاح کردن در اینجا به نوعی تکذیب انتسابِ مخاطبِ گفتارِ احمدی نژاد به رهبری است. یعنی منظور از تکذیب، اصلاح کردن است. و اصلاح کردن یعنی تغییر مرجع ضمیر.

نظرتان را بنویسید